O mnie

Blog „Trzeba wiedzieć, jak skutecznie kontrolować swoją cukrzycę prowadzony jest przez pacjenta z myślą o pacjentach, a szczeglinie o pacjentce, która po wyjściu z gabinetu lekarskiego rozgoryczona powiedziała: „Nie słodzę i nie jem niczego słodkiego, a mimo to cukry mam wysokie” oraz o lekarzach, którzy tłumaczą pacjentom i nie są przez nich rozumiani.

Dążę do tego, aby każdy diabetyk mógł samodzielnie i jednoznacznie określić, jakimi przygotowywanymi przez niego lub dla niego posiłkami może kontrolować swoją cukrzycę, a jakich powinien unikać. Nie wszyscy cukrzycy mają dostatecznie dużo czasu, aby wybierać i sprawdzać zalecane im – ale, niestety, nie sprawdzone – różne przepisy potraw dla diabetyków.

Kiedy lekarka spokojnie i rzeczowo powiedziała: ma Pan cukrzycę, poczułem się nieswojo. O cukrzycy wiedziałem tylko tyle, że jest chorobą uciążliwą i niebezpieczną. Ale, w jakim stopniu będzie dla mnie uciążliwą?

Biorę leki tylko wtedy, kiedy muszę. Zapytałem więc naiwnie, czy muszę zażywać jakieś leki i czy nie można byłoby się bez nich obejść? Oczywiście, że musi Pan zażywać leki. Po chwili – i nie bez ironii – dodała: chyba, że Pan schudnie dwadzieścia kilo. Wydało mi się to wtedy bardzo mało prawdopodobne!
Miałem więc przyjmować 2 mg Amarylu z pierwszym kęsem, Glucoby, przestrzegać diety 2000 kcal dziennie. A potem zobaczymy.

Na moje pytania dotyczące diety, pielęgniarka odpowiadała bardzo ogólnikowo. Kiedy zapytałem: czy mogę pić mleko, odpowiedziała, że tak, ale nie za dużo, co najwyżej dwie szklanki dziennie- bo w mleku jest cukier. Rzeczywiście jest – ale jest go bardzo niewiele. Mleko ma wiele walorów odżywczych – więc skąd to ograniczenie? Pojawiły się wtedy pierwsze wątpliwości, które – w miarę, jak wertowałem różne poradniki dla cukrzyków – zamiast rozwiewać się, coraz bardziej się pogłębiały. W końcu doszedłem do wniosku, że ogólnikowe zalecenia są zbyt odległe od praktyki życia codziennego. Natomiast skrupulatne liczenie kalorii będzie nużące oraz czasochłonne, a przede wszystkim niczego mi nie gwarantuje.

Cukrzyca różni się od innych chorób tym, że pacjent w znacznym stopniu może ją kontrolować zgodnie z własną wolą – ale to nie znaczy, że może się sam z niej wyleczyć. W przypadku pospolitej grypy i wielu innych chorób rola pacjenta ogranicza się tylko do przyjmowania leków. W cukrzycy ograniczanie się tylko do przyjmowania leków lub wstrzykiwania sobie insuliny jest w zasadzie skazywaniem samego siebie na porażkę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s