Czy można określać wizualnie krzepliwość (rozrzedzenie) krwi (INR)?

Od wielu lat przyjmuję leki cukrzycowe, a od 2010 roku również lek przeciwzakrzepowy – Warfin.  Początkowo przyjmowałem  5 mg Warfinu dziennie; obecnie przyjmuję Warfin:  3 mg dziennie plus dwa razy w tygodniu po pól tabletki. .

Kropla krwi powstająca  na opuszce palca po jego nakłuciu w celu oznaczenia stężenia glukozy we krwi ma najczęściej kształt półkuli. Zdarzało się jednak, że wielkość kropli po nakłuciu była wyraźnie mniejsza przy takiej samej głębokości nakłucia i takim samym nacisku wywieranym na palec. Kropelka taka sprawia wrażenie wyraźnie lepkiej. Zdarzało się też, że kreola krwi po krótkim czasie przestawała być półkulą i rozlewała się po palcu. Przypomina wtedy nie zwykła krew, ale raczej krew rozcieńczoną wodą.

W pierwszym przypadku gęstość (lepkość) krwi była wyraźnie za duża, a w drugim za mała, bo  rozrzedzenie krwi było zbyt duże. Wydaje się, że ładnie uformowana półkula krwi  odpowiada zalecanemu i prawidłowemu rozrzedzeniu krwi oraz wartości INR między 2 i 3.

Od lutego 2011 roku do kwietnia 2017 roku oznaczałem (a raczej oznaczono mi) INR 53 razy.
Najmniejsza wartość INR wynosiła 1,66, a największa 4,32. Wartości INR mieszczących się w zalecanych granicach od 2 do 3 było 33. Wartości INR mniejszych od 2 było 8, a  wartości INR większych od 3 było 12.

Wizualne utrzymywanie wskaźnika rozrzedzenie krwi INR w zalecanych granicach od 2 do 3 nie jest łatwe, ale możliwe. Może też wymagać dzielenia tabletki – w moim przypadku Warfinu – na połówki, a nawet ćwiartki. Badanie to może być łączone z oznaczaniem glukozy we krwi.

Wizualna obserwacja kropli krwi na opuszce palce po jego nakłuciu na taka sama głębokość i po wyciśnięciu krwi w taki sam sposób pozwala określać rozrzedzenie (krzepliwość) krwi dwóch krańcowych i niepożądanych sytuacjach: kiedy rozrzedzenie krwi jest za małe (mała zwarta kropla) lub za duże (duża rozlewająca się po palcu kropla) krwi.

Glukometry obecnie nie są drogie. Osobom  kontrolującym krzepliwość (rozrzedzenie) krwi – a nie mającym cukrzycy – może się opłacać zakupienie glukometru, aby porównywać kształt kropli kwi z wyznaczaną laboratoryjnie wartością  INR. Wraz z nabywanym doświadczeniem wizualne oznaczanie INR będzie coraz bardziej trafne i wiarygodne.  Przy okazji można też kontrolować poziom glukozy we krwi.

Każdy człowiek jest innym przypadkiem chorobowym i dlatego jakichkolwiek wątpliwości odnośnie przedstawionych powyżej obserwacji należy konsultować z lekarzem rodzinnym lub kardiologiem

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii cukrzyca, krzepliwość (rozrzedzenie) krwi. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s