Czy jeść pięć razy dziennie i mniej, czy trzy razy i więcej? – Zobacz sam(a)!

Jeżeli jesteś szczupła (szczupły), młoda i zdrowa, to możesz jeść wszystko, co chcesz i kiedy chcesz (na wszelki wypadek kliknij tutaj, aby sprawdzić, czy rzeczywiście Twój wskaźnik masy ciała (BMI) jest w normie i nie jesteś ani za szczupła, ani za pulchna).
Jeżeli jednak – niezależnie od swojego wieku – chcesz się odchudzać, masz cukrzycę lub chcesz uniknąć cukrzycy, to przyglądnij się uważnie poniższym impulsom glukozowym przedstawionym na rys. 1 i 2, a otrzymanym po spożyciu tej samej porcji glukozy (40 g).

id28glukoza41
Rys. 1. Impuls glukozowy po spożyciu jednej porcji 40 g glukozy w roztworze wodnym (0 minut).

id30glukoza40p
Rys. 2. Impuls glukozowy po spożyciu dwóch 20 g porcji glukozy w roztworze wodnym (0 minut i 120 minut).
Impuls glukozowy jest wykresem zmiany stężenie glukozy we krwi (oś rzędnych – pionowa) w zależności od czasu (oś odciętych – pozioma).
Glukoza jest cukrem prostym powstającym z rozpadu węglowodanów znajdujących się przede wszystkim w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego: w mąkach, kaszach, ryżu, ziemniakach i oczywiście we wszelkiego rodzaju wypiekach!Glukoza musi być zawsze obecna we krwi, ale nie może być jej ani za mało, ani za dużo.
Znaczna część impulsu glukozowego przedstawionego na rys. 1 znajduje się powyżej progu nerkowego (180 mg/ dl). Oznacza to, że insulina niezbyt sobie radzi z „upychaniem” glukozy do komórek organizmu. Skutkiem tego stężenie glukozy we krwi nadmiernie wzrosło i do usuwania nadmiaru glukozy z krwi musiały się włączyć nerki. W moczu pojawia się wtedy glukoza (cukier). Jeżeli próg nerkowy jest zbyt często przekraczany, to z czasem następuje uszkodzenie nerek.
Cała porcja glukozy (40 g) w postaci roztworu wodnego została spożyta na samym początku wyznaczania  impulsu glukozowego przedstawionego na rys. 1 (0 minut). Impuls glukozowy wyznaczony po spożyciu dwóch 29 g porcji glukozy (0 min. i 120 min.) jest zupełnie inny (rys. 2). Próg nerkowy nie został w ogóle przekroczony, nerki nie zostały włączone do szkodzącego im usuwania glukozy z krwi.
Różnica między zdrowym organizmem oraz organizmem cukrzyka polega na tym, że po spożyciu całej 40 g porcji glukozy przez zdrowego człowieka mechanizm regulacyjny insuliny działa tak sprawnie, że do przekroczenia progu nerkowego  w ogóle nie dochodzi (porówna rys. 1 i 2). Jeżeli chcesz się odchudzać lub skutecznie kontrolować swoją cukrzycę, to nie ucztuj ciągle (od czasu do czasu można), jedz tyle, ile potrzebujesz, ale w małych porcjach.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii cukrzyca, Impulsy glukozowe, odchudzanie, Uncategorized i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s